Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:100505 in /var/www/vhosts/disleksiozelogrenmedernegi.org/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 1653
Disleksi Özel Öğrenme Güçlüğü Derneği,, disleksi merkezi, DEHB

Disleksi ve Eğitim

Home / Disleksi ve Eğitim

Disleksi Eğitimi

 

 

 

Sınıfınız İçin Yeni Fikirler Yaratmak

 

Ünlü disleksik heykeltraş Malcolm Alexander, fark yaratan öğretmenlerinden biriyle ilgili bir hikaye anlatıyor. Malcolm’a göre, o öğretmen “Öğretmenlik yaparken bir öğrencinin eserine baktığımda hep güzel bir şeyler bulmaya çalışıyorum ve sonra geri kalanına bakıyorum” dedi.
Bu, tüm öğrencilere verebileceğiniz bir hediye, ancak özellikle de disleksik olanlar için olumlu bir şey bulmak, iyi yaptıkları bir şey bulmak ve kabul etmek.
Bir öğretmen olarak, muhtemelen sınıfta zengin bir baskı ortamına sahip olabilirsiniz. Tüm öğretmenler, ister meslekte yeni ister tecrübeli olsun, öneriler aramakta ve becerilerini değiştirerek öğrencilerine daha iyi yardımcı olabilmeyi amaçlamaktadır.

Aşağıdaki öneriler sınıfınız için yeni bir fikir doğurabilir. Disleksili bireyler için kişinin öğretim sürecini geliştirmek konusunda pek çok stratejinin tipik öğrencilere de yardımcı olacağı yönündedir.
Genel önerilere ek olarak, fonolojik farkındalık becerileri, okuma anlama ve akıcılık, sözcük geliştirme, sözlü okuma, yazılı talimatların anlaşılması, yazım ve yazımın geliştirilmesi için öneriler var. Her zaman olduğu gibi, öğrencilerinize, sınıfınıza ve size en uygun stratejileri ve etkinlikleri seçin.

 

Ö​ğretmenler Öneriler …

 

 

 

Öğrencinin adını ve fotoğraflarını kişiselleştirilmiş kitaplar ve hikayeler oluşturun. Alternatif olarak, bir hikayeyi bir öykü dikte ettirin ve resim çekin.
Öğrencinizin yazılı olarak bulabileceği her şeyi aramasını isteyerek (McDonald’ın işareti, etiketleri ve paketleri) yazıcılığın farkındalığını artırın.
Öykü kullanma ve boyama sayfaları gibi, okudukları her kitapla ilgili öğrencilere çoklu duyusal deneyimler sağlayın.
Kelimelerin ve cümlelerin yüksek tekrarıyla kafiyeli kitaplar seçin. Okumalarda tekerleme ve şiirleri kullanın.
Öğrencilerin okuduğunuz sırayı doldurmalarına izin vermek için geçici olarak duraklatın.
Eşleşen oyunları oynayın. Örneğin, “Haydi, Mmm ile başlayabildiğimiz kadar çok şey düşünelim” deyin. Öğrenciniz “Fare, küf, süt” diyebilir. Öğrenciniz zorlanıyorsa ona ipucu verin. De ki: “Biz mmm içtik.” İki saniyeliğine bekleyip cevabı veriniz (“süt”).
Öğrencilerin çember, üçgen, kareler ve gözler ve ağız gibi çeşitli yüz özelliklerini eklemek için çizdiği şekillerin repertuarını artırın.
Öğrencinizin yazdığı harflerin sayısını artırın, alfabedeki tüm harfleri ve sayıları 10’a kadar ekleyin.
Elinizi elinizin üstüne koyarak öğrencinizin çizimini ve yazısını yönlendirin. Yavaşça yardım seviyesini azaltın.

Genel Öneriler …

 

 

 

Testleri, sınavları tamamlamak için ek süre tanıyın.
Öğrencinin sınıfta yanında oturduğu düzenli bir çalışma arkadaşı sağlayın.
Bir soruya cevap vermeden önce “DÜŞÜNME ZAMANI” verin. Bu, bir soru soran ve daha sonra duraklatılarak veya öğrenciye bir süre sonra gelip soruyu tekrarlayarak yapılabilir. Alternatif olarak, birden fazla öğrencinin aynı soruyu cevaplamalarını sağlayın. Bu sayede birkaç model sağlanmış olur.
Bir günlüğe yazma, e-posta gönderme, ödev etkinliklerinin bir listesini yazma veya kopyalama, büyük bir duvar takviminde yazma gibi çeşitli biçimlerde her gün yazım ve yazım için fırsatlar sağlayın
Ödevlerin tamamlanması ve takibi için organizasyon ve planlama becerilerini açık bir şekilde öğretin. Öğrencilere büyük projeleri daha küçük görevlere nasıl parçalayacaklarını anlatın.
Bulmacalar ve diğer sözcük bulmacaları: Bu oyunların birinde veya daha fazlasında katılım yoluyla adlandırma için kelime alımı geliştirin.
Zaman, para veya kesirlerle ilgili olarak matematik üzerinde çalışmak için manipülatifler (dokundukları şeyler ve dokunmatik hareketler) verin.

Disleksili öğrencilere matematiği açıkça ve sistematik olarak öğretmek önemlidir.