Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100337 Library:100505 in /var/www/vhosts/disleksiozelogrenmedernegi.org/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 1653
Testler

Testler

Home / Testler

Testler çocukların gelişim süreçlerini düzenli takip etmek ve doğru yönlendirme yapmak için büyük önem taşıyor. Çocuk dünyaya geldiği andan itibaren doktorlar ve uzmanlar tarafından yapılan fizikî gelişim takipleri neticesinde yapılan erken müdahalenin çocuğun hayatına ne derece etki ettiği herkes tarafından bilinmektedir. 0-6 yaş çocukların fizikî, zihnî ve duygu gelişiminin en canlı ve dinamik olduğu dönemdir. Bu dönem içerisinde beden gelişimi için örneğin düzenli olarak çocuğun boy-kilo ölçümü yapılır ve yaşıtlarına göre bulunduğu yer belirlenirse, sonuçlar doğrultusunda bir yol haritası çocuğa çizilir böylece çocuğun sağlıklı olarak gelişiminin tamamlanması sağlanır. Benzer şekilde gerekli durumlarda zihin gelişimi için de yaşıtlarına oranla nerede olduğu belirlenmeli ileride ya da geride olan alanları öğrenilmeli ve eğitim hayatı bu yönde şekillendirilmelidir.

Çocuğunun zihinsel gelişimini bilen bir aile erken önlem almada, telafi eğitimleri için olanaklar sunmada, beceri ve yeterlilikleri doğrultusunda ilgili alanlara yönlendirmede çerçevesi belirgin bir yol haritasına sahip olmuş olur.

Zeka ve Gelişim testi uygulayan uzmanlar, uygulayıcı yeterlilik sertifikasına sahip olmalıdır.

Zeka ve Gelişim Testi Uygulamaları

  • Wisc-R Zeka Testi (6-16 Yaş)
  • Stanford Binet Zeka Testi (2-16 Yaş)
  • Denver II Gelişimsel Tarama Testi (0-6 Yaş)
  • Ankara Gelişim Envanteri AGTE (0-6 Yaş)

Diğer Testler

Metropolitian Okul Olgunluğu Testi
Cattel Zeka Testi
Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi

Burdon Dikkat Testi

Benton Görsel Bellek Testi
Rorschach Testi Projektif Testi